Problemele Hepatice Ale Femeii Legate De Suplimentul Ei De Turmeric

{h1}

Pentru o femeie din arizona, administrarea unui supliment de curcuma poate fi declanșat o problemă neobișnuită a ficatului.

Suplimentele de turmeric sunt populare în aceste zile, dar pentru o femeie din Arizona, administrarea unui supliment de curcuma poate să fi declanșat o problemă neobișnuită a ficatului, potrivit unui nou raport al cazului.

Mai mult, legătura dintre problema hepatică a femeii și consumul ei de supliment de turmeric nu a fost identificată de medicii ei, ci mai degrabă de femeia însăși, după ce a consultat internetul.

Până la apariția femeii, medicii ei nu au fost conștienți că ia un supliment de turmeric, iar cazul subliniază nevoia medicilor și a pacienților să comunice despre suplimentele pe care le iau pacienții, au spus autorii raportului. [27 Cele mai ciudate cazuri medicale]

Raportul, realizat de cercetătorii de la Universitatea din Arizona, a fost publicat pe 10 septembrie în revista BMJ Case Reports.

Turmeric ca supliment

Turmericul este poate cel mai cunoscut drept condiment în pudra de curry, dar unele studii sugerează că are proprietăți antiinflamatorii. Cercetările timpurii sugerează că turmericul poate ajuta cu anumite afecțiuni, cum ar fi osteoartrita și artrita reumatoidă, dar este nevoie de mai multe cercetări cu privire la beneficiile sale, potrivit Institutelor Naționale de Sănătate (NIH).

În noul caz, femeia în vârstă de 71 de ani a început să ia suplimente de turmeric după ce a citit un articol de știri despre un studiu la animale care a sugerat că turmericul poate ajuta la prevenirea accidentului vascular cerebral. Mai lua și alte 20 de medicamente și suplimente. Furnizorii ei de servicii medicale știau despre majoritatea acestor medicamente și suplimente, dar nu despre turmeric.

La aproximativ opt luni după ce a început suplimentele de turmeric, un test de sânge a arătat niveluri ridicate de enzime hepatice - un semn al problemelor hepatice, spune raportul.

Alte teste au relevat că femeia avea o afecțiune numită hepatită autoimună, în care sistemul imunitar al organismului atacă ficatul, provocând inflamații și leziuni hepatice, potrivit NIH.

După diagnosticare, femeia a fost monitorizată îndeaproape, fără a primi tratament specific. Dar trei luni mai târziu, ea i-a spus medicului că a încetat să ia turmeric, după ce a citit pe internet despre o posibilă legătură cu problemele hepatice.

Aceasta a fost prima dată când femeia le-a spus medicilor despre suplimentul de turmeric. Și suspiciunea ei legată de problemele ei hepatice s-ar putea să aibă dreptate - după ce a încetat să mai ia suplimentul de turmeric, medicii ei au observat o scădere rapidă a nivelului de enzime hepatice, se arată în raport.

Se știe că la aproximativ 10-15% din persoanele cu hepatită autoimună, starea este declanșată de medicamente sau suplimente, se arată în raport. În aceste cazuri, afecțiunea se numește hepatită autoimună indusă de medicamente. Nu este clar modul în care medicamentele sau suplimentele declanșează hepatita autoimună indusă de medicamente, dar se crede că, în unele cazuri, descompunerea medicamentelor poate duce la formarea de molecule care declanșează o reacție imună, potrivit NIH.

Când autorii noului raport au revizuit 35 de studii anterioare ale suplimentelor de turmeric la oameni, au descoperit că aproximativ 5% dintre participanții la aceste studii au prezentat probleme hepatice legate de suplimente. S-ar putea ca unii pacienți, cum ar fi adulții în vârstă sau cei care consumă alcool, să fie mai predispuși la aceste probleme legate de suplimente.

Cu toate acestea, autorii au spus că nu este clar dacă compușii de turmeric au fost într-adevăr responsabili pentru problemele hepatice în cazul femeii. Un eșantion de produs nu a fost disponibil pentru testare, dar ar putea fi faptul că contaminanții din produs, în loc de turmericul în sine, au declanșat afecțiunea, se arată în raport. Sau, poate că combinația de turmeric și alte medicamente și suplimente pe care femeia le lua a condus la afecțiune.

Totuși, noul caz „subliniază importanța discutării utilizării DS [suplimentului alimentar]”, în special în rândul pacienților mai în vârstă, care pot lua mai multe medicamente și prezintă, de asemenea, un risc mai mare de probleme hepatice, spune raportul.

NIH recomandă pacienților să le spună furnizorilor lor de îngrijiri medicale, inclusiv medicilor, farmaciștilor și dieteticienilor, despre suplimentele alimentare pe care le iau, astfel încât să poată discuta ce este mai bine pentru sănătatea generală a pacienților.

Articolul original pe Știința în direct.





RO.WordsSideKick.com
Toate Drepturile Rezervate!
Reproducerea Oricăror Materiale Permise Prostanovkoy Doar Link-Ul Activ La Site-Ul RO.WordsSideKick.com

© 2005–2020 RO.WordsSideKick.com