De Ce Albii Ochilor Acestui Bărbat Au Devenit Albastri?

{h1}

Ochii bărbatului în vârstă de 70 de ani păreau bine, așteptați-vă la un lucru - albii ochilor lui deveneau albaștri.

Ochii albaștri sunt destul de obișnuiți, dar ce se întâmplă cu albastrul în albul ochilor?

Nu, nu vorbim despre tatuaj cu sclera. Un bărbat în vârstă de 70 de ani s-a dus la medic pentru că albii ochilor i se făceau albaștri.

Bărbatul le-a spus medicilor că nu are o vedere încețoșată sau dureri de ochi, dar în ultimul an, albii ochilor au devenit treptat albăstrui, potrivit unui nou raport al cazului bărbatului. [„Ochiul” nu poate arăta: 9 leziuni ale globilor oculari care te vor face să te ascuți]

Medicii au testat viziunea bărbatului împreună cu alți indicatori ai sănătății ochilor, iar rezultatele au fost toate normale. Însă, albii ochilor lui erau într-adevăr o culoare albăstruie, așa cum erau părțile urechilor sale, potrivit raportului, publicat astăzi (18 aprilie) în New England Journal of Medicine.

Motivul pentru care ochii și urechile decolorate ale bărbatului s-au dovedit a fi în cabinetul său de medicamente: El a spus medicilor că ia un medicament numit minociclină ca tratament pentru artrita inflamatorie de 15 ani. Minociclina este un antibiotic utilizat în mod tipic pentru tratarea infecțiilor bacteriene, dar, deoarece medicamentul are efecte antiinflamatorii, este uneori folosit pentru a trata artrita reumatoidă (un tip de artrită inflamatorie), potrivit Colegiului American de Reumatologie.

Un efect secundar al minociclinei este faptul că, dacă este utilizat pentru o lungă perioadă de timp, poate provoca decolorarea pielii, urechilor, unghiilor, dinților, gingiilor, țesutului cicatricial și, da - albilor ochilor sau sclerei, se arată în raport..

Rony Sayegh, profesor asistent de oftalmologie la Case Western Reserve University School of Medicine din Cleveland, a declarat că nu a mai văzut niciodată un caz de decolorare a sclerei din cauza minociclinei.

Nu este clar exact cât de frecvent este acest efect secundar. Un studiu din 2016 pe aproape 300 de pacienți care au luat minociclină pentru infecții ale articulațiilor protetice a constatat că aproximativ jumătate dintre pacienți au prezentat o decolorare a pielii (hiperpigmentare) după o medie de cinci ani. Dar doar 3 la sută dintre participanți au decolorat albii ochilor.

Nu se cunoaște exact modul în care minociclina duce la decolorarea țesuturilor. Dar se crede că un metabolit sau produs secundar al medicamentului poate forma „complexe insolubile” cu melanină - un pigment natural în pielea, părul și ochii noștri - care apoi devin depuse în țesuturile corpului, spune noul raport. Decolorarea se poate estompa în timp sau poate fi permanentă.

Medicii l-au sfătuit pe bărbat să înceteze să ia minociclina pentru a vedea dacă decolorarea din ochii lui s-ar îmbunătăți, a spus Sayegh la WordsSideKick.com. Bărbatul a fost schimbat la un alt medicament pentru artrita inflamatorie, numit metotrexat.

Cu toate acestea, la un an de la oprirea minociclinei, medicii nu au văzut prea multe îmbunătățiri în decolorarea sclerei bărbatului, se arată în raport.

Articolul original pe Știința în direct.






Descoperiri Științifice

Cercetare


Science News


Cine A Inventat Șahul?
Cine A Inventat Șahul?

Tancul Principal De Luptă T-80
Tancul Principal De Luptă T-80

Furtuna Tropicală Leslie A Spionat Peste Bermude
Furtuna Tropicală Leslie A Spionat Peste Bermude

Particule Neobișnuite Ajută La Crearea Unui Val De Materie Uriaș
Particule Neobișnuite Ajută La Crearea Unui Val De Materie Uriaș

Poate Curcanii Să Zboare?
Poate Curcanii Să Zboare?


RO.WordsSideKick.com
Toate Drepturile Rezervate!
Reproducerea Oricăror Materiale Permise Prostanovkoy Doar Link-Ul Activ La Site-Ul RO.WordsSideKick.com

© 2005–2019 RO.WordsSideKick.com